Cestovatelská beseda – Hendikep není bariéra

 15.6.2017  ZŠ & MŠ Libchavy

V pátek 16. 6. navštívili naši školu manželé Márovi, tentokrát již bohužel bez svého syna Jirky, který před rokem podlehl nemoci, se kterou se tak statečně potýkal. 

Cestovatelé Jiří a Alena Márovi se deset let snažili naplnit Jirkovi cestovatelské sny a tím mu zpříjemnit jeho nelehkou cestu životem. Společně se vypravili do Ekvádoru, Nového Zélandu, Japonska, Islandu, Grónska. Po návštěvě Afriky se Jirka stal prvním českým vozíčkářem, který navštívil všechny obydlené světadíly. Celá rodina svým životem ukazuje, že zdravotním hendikepem život nekončí a i se znevýhodněním lze prožít naplněný život. Sami s dětmi hovořili o tom, že láska, radost a zájem, kterými společně naplňovali svoje životy, přinesla, oproti lékařským statistikám, Jirkovi 7 let života navíc a také proto dokáží pokračova v přednáškách i po Jirkově odchodu. Svým příběhem motivují také ostatní vozíčkáře či hendikepované v boji za nalnění vlastních snů. Jsou ztělesněním toho, že dokázat se dá mnohé, téměř vše.

V naší škole besedovali se žáky 4. až 9. třídy, každé setkání zabralo dvě vyučovací hodiny a tématem bylo, jak i se značným fyzickým hendikepem absolvovat úžasnou okružní cestu Španělskem a Portugalskem a co vše zajímavé na ní lze uvidět.  

Věříme, že celé setkání bylo pro žáky inspirací pro situace, kdy budou sami čelit obtížným životním situacím a děkujeme MAS Orlicko za finanční podporu celé akce.