Přejít na obsah

Letiště Čáslav

 25.4.2012  ZŠ & MŠ Libchavy

26.dubna se vypravili žáčci z 1. a 3.třídy na zajímavou exkurzi na vojenské letiště v Čáslavi – Chotusicích. Jako průvodce se nás ujal pan kapitán Ing. Zdeněk Mikulka B.Th. –
 kaplan 21. základny taktického letectva Čáslav.  První zastávkou byla biologická ochrana letiště, kde jsme se dozvěděli, jaké úkoly plní nám běžně známí dravci. Poté jsme se přesunuli na místo, kde jsou vystaveny letouny, které na obloze již nespatříme. Velice zajímavou částí celé exkurze byl zajisté trenažér L – 159, na kterém trénují piloti, kteří jsou ve výcviku na zmiňovaný letoun. Trenažér jsme viděli v akci a všem se nám pořádně zatočila hlavablush. Na závěr celé prohlídky jsme se přesunuli na letištní plochu. Už při vjezdu nás všechny překvapila kontrola na čistotu kol u autobusu. Autobus byl jako ze škatulky, a tak jsme mohli vjet až na místo, kde startují letadla. Měli jsme štěstí, protože jsme viděli v akci 2 Gripeny a  jak letadla parkují pomocí traktoru do hangárusmiley. Na úplný závěr celé prohlídky jsme si mohli oba typy letounů ( L-159 a JAS 39C Gripen ) prohlédnout zblízka ve velkém hangáru, kde se o letadla starají letečtí mechanici a technici. Na tento netradiční výlet budeme mít všichni pěkné vzpomínky a závidíme páťákům a čtvrťákům, kteří si stejnou exkurzi užijí 17.května. Jelikož celá exkurze probíhala za běžného chodu letiště, všichni jsme museli dodržovat pravidla, která platí. Velká pochvala patří všem dětem za perfektní chování a velký dík panu Zdeňkovi Mikulkovi za jeho trpělivost a ochotu. Děkujeme.

                                                               1. a 3. třída

                                                                Lenka Ludvíčková