Přejít na obsah

Matematický klokan

 20.3.2014  ZŠ & MŠ Libchavy

Žáci 2. – 5. ročníku se v pátek 21.března 2014 zúčastnili mezinárodní soutěže Matematický klokan.

Tato soutěž vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. Dnes se již této soutěže účastní na dva a tři čtvrtě milionu soutěžících ze 30 zemí našeho kontinentu sdružených v asociaci Klokan bez hranic, jejíž koordinační centrum je v Paříži. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci.

Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 5 kategorií: Klokánek (4. – 5. třída ZŠ), Benjamín (6. – 7. třída ZŠ), Kadet (8. – 9. třída ZŠ), Junior (1. – 2. ročník SŠ) a Student (3. – 4. ročník SŠ). Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší 24 testových úloh, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku 24 bodů, takže lze tedy získat maximálně 120 bodů. V kategoriích Klokánek, Benjamin a Kadet je na řešení vymezeno 60 minut čistého času, v kategoriích Junior a Student je doba řešení 75 minut.

Nejúspěšnější řešitelé v jednotlivých kategoriích:

Cvrček :    Denis Frau  79 b.                    Klokánek :      Kateřina Frimlová 97 b.                  Antonín Borovička  62 b.                               Karolína Hodrová  89 b.
                 Tereza Novotná  61 b.                                   Lucie Kaplanová  84 b.

Benjamín:   Ondřej Zítka   80 b.               Kadet:            Nela Hoderová  65 b.
                   Eliška Fricová  74 b.                                    Petr Rauš  54 b.
                   Adéla Urbanová  53 b.                                 Thomas Swarttouw  51 b.
                   Radim Svoboda  53 b.
                   Matěj Motyčka  53 b.
                   Aleš Friml   53 b.