Přejít na obsah

Exkurze „Kralická pevnostní oblast“

 24.10.2018  PaedDr.Hana Šťovíčková

Vzhledem k větrnému počasí jsme museli trochu pozměnit cíl naší exkurze v Kralické pevnostní oblasti.Nejdříve jsme navštívili Vojenské muzeum Králíky, které představuje svojí polohou a zaměřením centrum čs. opevnění z let 1935-1938 a především celoročně přístupnou vojensko-historickou expozici, věnovanou armádě a obraně státu.

Poté jsme se vydali do tvrze Hůrka. Zcela nás uchvátila prohlídka bunkru vedená sympatickou průvodkyní. Sešli jsme 288 schodů – 19 poschodí – a ocitli se v hloubce 55m. Např. unikátem byla původní posuvná pancéřová vrata uzavírající překladiště materiálu ve vchodovém srubu, funkční šikmý výtah (svážnice) vyrobený po válce, akumulátorová lokomotiva a vagóny podzemní úzkorozchodné železnice…Kdo ještě nenavštívil, vřele doporučujeme.