Přejít na obsah

Laboratorní práce z Biologie člověka – 8. třída

 8.6.2020  PaedDr.Hana Šťovíčková

Žáci 8. třídy si pro svůj pokus museli vytvořit model plic. Potom mohli zkoumat, jak funguje dýchání člověka.

Plíce totiž nejsou jediným důležitým orgánem umožňujícím dýchání. Bez poklesu pružného svalu pod plícemi by se vzduch do plic nenasál. Tomuto svalu říkáme bránice, kterou v našem pokusu představuje vnější balonek nebo gumová rukavice. Bránice je sval, který umožňuje dýchání. Pohybuje se nahoru a dolů, aby vytvořila místo v hrudi, stejně jako spodní ustřižený balonek. Hrtan a průdušnice vedou nadechnutý vzduch do plic, stejně jako v našem modelu brčka. Plíce se naplní vzduchem, stejně jako balonky uvnitř láhve.

Moc se Vám to „osmáci“ povedlo 😀.

Podívejte se i na dvě zdařilá videa: