Přejít na obsah

VIDA! naši osmáci v Brně

 8.11.2021  PaedDr.Hana Šťovíčková

Jak funguje svět kolem nás?

Na to si mohli odpovědět žáci 8. tříd při Projektovém dnu ve VIDĚ 🙂 V pondělí 8. 11. navštívili toto centrum  společně se členy Badatelského kroužku.

VIDA! je zábavní vědecký park se stálou interaktivní expozicí, která představuje desítky vědeckých exponátů a to ve čtyřech základních oblastech – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět.

 

V expozici PLANETA si zkusíte rozpoutat tornádo, ustát zemětřesení, pak si v rotující místnosti užijete účinky odstředivé síly, pohrajete si s oceánem v lahvi, vypustíte horkovzdušný balón, …

CIVILIZACI rozjedete ledničku na lidský pohon, napíšete svá přání na zeď naděje, v hlukové místnosti zkusíte překřičet tryskáč, odpálíte vodíkovou raketu …

U ČLOVĚKA se v obřím srdci zaposloucháte do vlastního tepu, vyzkoušíte si, jak namáhavá je činnost tlustého střeva, pokusíte se o masáž srdce, změříte si, jak vysoko vyskočíte a jaký máte postřeh, pronikněte do tajů znakové řeči, zkusíte si, jak vidí lidé se zrakovými vadami, vyndáte ježka z klece a vyřešíte další zapeklité šifry a hlavolamy…

V poslední expozici MIKROSVĚTA si postavíte magnetickou sochu, užijete si pohled na elektrický oblouk, který stoupá po žebříku, prozkoumáte svět pod mikroskopem, vyzkoušíte vlastnosti vodičů i izolantů, …

 

Badatelé si vyzkoušeli výukový program Magnetická přitažlivost. Pod vedením lektora provedli pokusy, kde zjistili magnetické vlastnosti různých materiálů, osahali si magnetické pole, sestrojili z extra silných magnetů Gaussovo dělo a závěrem si vyrobili magnetickou plastelínu.

Osmákům běžel neúprosně čas při únikové hře. Na cestě ke svobodě je provázely záhadné černé skříňky. Čekal je adrenalin při řešení fyzikálních a chemických úkolů. Na odhalení únikového kódu měli jen 60 minut! A povedlo se?